Někdo si řekne, „proč bych na to volal odborníka“? „To si pokácím sám“, popřípadě „Jožka říkal že to za pivo shodí“. Než se do toho pustíte, něco si načtěte, připravte si nějaké bezpečnostní vybavení a ideálně pár jistících prvků. Vážně, ani nechci popisovat čeho všeho jsem byl svědkem.
Bezpečnost především
Kácení stromů představuje jednu z nejrizikovějších činností, při které každoročně dochází ke značnému počtu pracovních úrazů i úmrtí. Proto je nezbytné právě při této činnosti věnovat náležitou pozornost identifikaci nebezpečí a na základě vyhodnocení rizik přijmout potřebná opatření.
Při stanovení pracovních postupů je nutno zohlednit druh dřeviny, stáří a zdravotní stav kácených stromů, tvar koruny a další podmínky na místě pracoviště. Především stav terénu, povětrnostní situaci a určení správného směru kácení.
Budete potřebovat nejen fyzičku
Kácení stromů ve ztížených podmínkách je jednou z fyzicky i psychicky nejnáročnějších prací. Jedná se o práci která je s každou zakázkou jiná. Profesionál zde musí spojit veškeré zkušenosti a obezřetnost, aby práci provedl především bezpečně a s výborným výsledkem. Nejedná se o pouhé použití síly bez promyšlených a dobře plánovaných kroků.
Buďte obezřetní
Zejména v poslední době se množí případy, kdy zákazníci přicházejí s naléhavou prosbou o dodělání zakázky započaté jimi samými, nebo někým, kdo ji technicky nezvládl, nebo při práci došlo k vážnějšímu poškození majetku či újmě na zdraví. Vyhněte se vzniklým problémům nebo zbytečnému navýšení ceny zakázky a ověřte si reference těch kteří budou Vaši zakázku realizovat. Spolehněte se na ty kteří mají nejen technické zázemí a vybavení, ale hlavně na ty, kteří mají zkušenosti.